Futbol altyapılarında sıklıkla maçları kazanmak gelişimin önüne geçmektedir. Tabii kazanmak önemlidir. Fakat kazanmak zaman içinde etkili çalışmanın bir ürünü olmalıdır. BSS yöntemlerinin etkinliğini gösteren bilimsel araştırmalar yapılmıştır.

Doğru alıştırmaları yapmanın önemine rağmen, diğer sporlar ile karşılaştırıldığında futbol etkili uygulamayı destekleyen faktörlerin belirlenmesine yönelik nispeten az gayret sarfetmiştir.

Aşağıdaki tablo İngiliz Futbol Federasyonu (FA) ve FIFA’nın spor bilimleri departmanları tarafından elde edilmiş rakamları göstermektedir. Bu rakamlar Brazilian Soccer Schools yönteminin etkisi anlatmaya yardımcıdır.

Oyun
Topun Oyun Dışı Kaldığı Süre %
Dakika Başına Dokunuş Sayısı
11-11 Futbol
34.62
0.6
7-7 Futbol
14.11
0.769
İngiliz 5-5 Futbol
1.78
2.73
Futsal
11.59
2.60
5.12
7.95

Daha Fazla Öğrenme Fırsatı

Northumbria Üniversitesi’nin yönettiği bir başka bilimsel araştırma da bu sonuçları desteklemektedir. Araştırmada İngiliz profesyonel klüplerinin altyapı antrenmanları ile BSS karşılaştırması yapılmıştır:

  • 1 BSS antrenmanı aerobik ve anaerobik yoğunluk bakımından 8 altyapı antrenmanına karşılık gelmektedir.
  • Oyuncuya daha fazla öğrenme fırsatı
  • Daha uzun süre aktif oyuncu
  • Daha fazla öğrenileni başarıyla uygulama performansı

Karakteristik bir BSS antrenmanında bir oyuncu ortalama dakikada 30.15 kez topa dokunmaktadır. 2 saatlik bir antrenman 3618 dokunuş sağlamaktadır. Bu profesyonel altyapılar için her ay tavsiye edilen 1000 dokuştan önemli ölçüde fazladır.